Odsjek za crkvenu muziku i pojanje – Kamerni hor

Kamerni hor Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu, osnovan je u okviru Odseka za crkvenu muziku i pojanje Muzičke akademije u srpskom delu poratnog Sarajeva. Odsek, a potom i hor osnovani su zalaganjem NјVP mitropolita dabrobosanskog G. Nikolaja, a sa želјom da se premosti jaz između bogoslovskog i muzičkog obrazovanja. Ovo je i danas jedini Odsek za crkvenu muziku u okviru muzičke akademije ili muzičkog fakulteta na prostoru bivše Jugoslavije. Od osnivanja 2001. godine do danas Glavni rukovodilac i dirigent Kamernog hora je Rade Radović.

Svoju prvobitnu ulogu- učestvovanje na bogosluženjima- Hor je značajno proširio, predstavlјajući pravoslavnu duhovnu muziku na koncertima, takmičenjima i festivalima u zemlјi i svetu. Na domaćim festivalima- Horovi među freskama, Beograd (2003,2004,2005); Internacionalne horske svečanosti, Niš (2004); Mokranjčevi dani, Negotin (2004) – osvojili su dva puta nagradu «Vojislav Ilić», nagradu za najbolјi hor, Zlatnu plaketu «Mokranjčevih dana»-najveće priznanje i nagradu za najbolјe izvođenje kompozicije stranog autora (S.V.Rahmanjinov: Veliko slavoslovlјe) na Internacionalnim horskim svečanostima u Nišu.

Na Internacionalnom takmičenju horova, Helsinborg, Švedska (2004), dobili su Zlatnu diplomu u kategoriji «duhovna muzika», a na Prvom svjetskom takmičenju i festivalu duhovne muzike Musica sacra a Roma, Rim, Italija (2005), Zlatnu medalјu u kategoriji «savremena duhovna muzika» i Srebrnu medalјu u «otvorenoj» kategoriji. Kamerni hor je i Laureat «Međunarodnog horskog takmičenja» u okviru festivala Dani slovenske pismenosti i kulture, Podmoskovlјe, Rusija (2006), gdje su osvojili Drugo mjesto. U martu 2008. godine, na Intrnacionalnom takmičenju horova u Rivi del Gardi (Italija), Kamerni hor je osvojio ZLATNU MEDALjU u kategoriji svetovne muzike «Musica sacra».

Kamerni hor je, za kratko vreme svog postojanja učestvovao i na profesionalnim muzičkim manifestacijama i festivalima, praćen izuzetnim kritikama u pisanim i elektronskim medijima- BEMUS (Beograd), Sarajevska zima (Sarajevo), Dani Vlade Miloševića (Banja Luka), itd. Veoma aktivnom koncertnom aktivnošću bili su prisutni na značajnim koncertnim scenama u Rusiji, Švedskoj, Danskoj, Italiji,Sloveniji, Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.

U cilјu profilisanja pravoslavne duhovne muzike, u produkciji Državne radio-televizije BiH i RTRS snimili su nekoliko dokumentarnih filmova.

U sopstvenoj i produkciji kuće Jugovideo d.o.o. iz Beograda, Hor je u sarajevskim crkvama snimio dva kompakt diska: Pravoslavna duhovna muzika (2003) i Duhovna horska muzika (2005).

Pored studenata Odseka za crkvenu muziku i pojanje članovi Kamernog hora su studenti drugih odseka Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu. Na repertoaru Hora nalaze se dela pravoslavne duhovne muzike – kako zapisi nepoznatih pojaca i pisara XV-XVIII veka, tako i biseri srpske, ruske, bugarske horske muzike XIX-XX veka, kao i dela savremenih kompozitora, uklјučujući i premijerna izvođenja kompozicija od kojih su pojedine i posvećene ovom ansamblu. Prilјežnim trudom dirigenta, uz zalaganje mladih pevača primeri, gotovo beskrajnog kruga pevane bogoslužbene poezije, oživlјujući u punoći sabornog pojanja, mireći koncertno sa bogoslužbenim, muzički sjaj kompozicija sa njihovim mestom i značenjem u određenoj službi.

Gramatu za nesebičan duhovni doprinos i odanost Svetoj vjeri pravoslavnoj Horu je 2003.godine dodelio Pravoslavni mitropolit dabrobosanski G. Nikolaj, a Opština Istočno Novo Sarajevu svoje najveće priznanje – Povelјu, za izuzetan doprinos u afirmisanju Opštine u oblasti kulturnog i umjetničkog stvaralaštva (2006).